6 grudnia wyczekujcie św.Mikołaja – obiecał przyjść.

Wierzenia ludowe uznawały św. Mikołaja za patrona i szczególnego opiekuna zwierząt i ptaków. Przez długie lata czczono Go jako patrona bydła domowego, chroniącego go przed pojawiającymi się zarazami. Lud Białorusi, Ukrainy a także Polski nosił przekonanie o posiadaniu przez Świętego władzy poskramiania wilków oraz pełnienia opieki nad pasterzami i ich trzodami.

Zwyczaj obdarowywania upominkami w dzień św. Mikołaja spotykamy od XIII wieku. Wprowadzono go najpierw w szkołach w formie stypendiów i zapomóg dla biednych uczniów. Z biegiem czasu przeniesiono go w wielu krajach na wszystkie dzieci w szkołach. Stąd przeszedł on do Rodzin i rozpowszechnił się nie tylko w Europie, i to w szerszym zakresie obdarowywania nie tylko dzieci ale również dorosłych.

A tu kilka kolorowanek o św. Mikołaju. Wydrukuj je, pokoloruj i zrób wystawę w domu. Gdy św. Mikołaj wejdzie przez komin i zobaczy piękne obrazki, na pewno zostawi super prezenty. Jeśli go zobaczysz, zrób z nim zdjęcie i wyślij razem z fotografiami Twoich kolorowanek do Klubu, na adres:     klub@csmnp.com.pl

Podziel się swoją mikołajkową radością !