Wycieczka do Nieborowa, Arkadii i Łowicza

Zapraszamy do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczej. Tym razem odwiedzimy Nieborów i Arkadię. Pięknie położone w okolicy malowniczego Łowicza miejsca związane są z historią i kulturą dawnej Polski. Warto je zobaczyć !

Wyjazd autokarem w poniedziałek, 17 sierpnia o godz. 7.30. Koszt uczestnictwa: 70 zł/osoba (w tym przejazd, wejściówki). Wyżywienie we własnym zakresie. Informacje szczegółowe pod nr tel. 668 196  859

… trochę informacji.

Muzeum w Nieborowie i Arkadii powstało w 1945 roku. W jego skład wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Do końca stycznia 1945 pałac w Nieborowie i ogród w Arkadii znajdowały się na obszarze dóbr nieborowsko-mysłakowskich ordynata ołyckiego Janusza księcia Radziwiłła.

W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Pałac i ogród regularny (francuski) w Nieborowie oraz angielski (sentymentalno-romantyczny) w Arkadii po renowacji i uporządkowaniu zostały udostępnione zwiedzającym jako stylowe pałacowo-ogrodowe założenie rezydencjonalne. Muzeum w Nieborowie i Arkadii zostało wyróżnione w 1987 roku za konserwację i pielęgnację nieborowsko-arkadyjskiego założenia pałacowo-ogrodowego Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki, a w czerwcu 1994 roku Europejską Nagrodą za Ochronę Zabytków. Równocześnie z uruchomieniem w Nieborowie muzeum wnętrz, został powołany w 1945 roku na jego terenie Ośrodek Pracy Twórczej umieszczony w użytkowych pokojach II piętra pałacu i w Pawilonie Myśliwskim, przeznaczony dla pracowników nauki i twórców. Ośrodek nieborowski służy także jako miejsce międzynarodowych konferencji i spotkań dyplo­matycznych.   (http://www.nieborow.art.pl/o-muzeum/)
Park w Arkadii obok Nieborowa, to piękny przykład na to, że powiedzenie “nie wszytek umrę”, można zastosować także do przestrzeni. Ten idylliczny park w angielskim stylu zostawiła po sobie Helena Radziwiłłowa. Początek tego założenia przestrzennego i architektonicznego to rok 1788, kiedy to księżna postanowiła przystąpić do modnej wśród arystokracji rywalizacji i mody na zakładanie parków w stylu angielskim. Parków nie od linijki, jak fundowane wcześniej ogrody w stylu francuskim. Tu miał być pozorny chaos, natura i konstrukcje przypominające ruiny lub antyczne nawiązania. (https://www.osmol.pl/park-w-arkadii-blisko-nieborowa-zwiedzajac-park-w-angielskim-stylu/