Pamiętajcie ! To ważna data w kalendarzu i w naszych sercach. Biało-czerwona flaga – nasz narodowy symbol ma dziś swoje święto. Symbolicznie połączone barwy, dwa pasy najprostszych kolorów – bieli i czerwieni, łączą wszystkich Polaków. Dużych i małych, z miast, miasteczek i wsi. I tych żyjących zdala od Ojczyzny.
Jeśli masz możliwość – a pewnie tak jest, to wywieś biało-czerwoną flagę i poznaj jej historię. To ważne dla każdego z nas, Polaków. Zrób zdjęcie, może selfie i wyślij do Klubu (klub@csmnp.com.pl).
Historia polskiej flagi jest długa i niezwykle ciekawa. Jej początki sięgają X wieku, kiedy to polscy książęta używali chorągwi, ale miały bardzo różne kolory i były prywatnymi symbolami. Chorągiew jako flaga narodowa pojawia się na przełomie XIII i XIV wieku. Była ona czerwona z białym orłem umieszczonym nieco bardziej w lewo niż pośrodku. Kolory biały i czerwony, jako barwy państwowe Polski, zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku. Za symbol państwowy flaga biało-czerwona została uznana dopiero po I wojnie światowej, w 1919 roku.
Barwy naszej narodowej flagi pochodzą od herbu państwa. Górny pas – biały – wywodzi się od białego orła i białej litewskiej Pogoni, dolny – czerwony – od pola tarczy herbowej. Biel w połączeniu z czerwienią jako symbole zaistniały 3 maja 1792 r., kiedy to Polki patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe. Biel symbolizowała na nich „dobro i czystość dążeń narodu polskiego”, a czerwień „dostojność i majestat władców polskich”. W heraldyce biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie. Takie znaczenie mają kolory polskiej flagi. www.pspkowala.pl